Historie pensionu

Pension Bílá Labuť, dříve Schröfelberg baude začal fungovat pro hosty na konci 19. století. První zmínky pocházejí již z roku 1785, kdy na tehdy hustě zalesněnou stráň přišlo 6 bratrů, kteří se zde usídlili a postavili 6 stavení. Živili se chovem dobytka, skotu a dřevorubectvím. V druhé polovině 19 století s rozkvětem turistiky a zimních sportů nastala potřeba ubytovávat turisty. Zprvu se ubytovávali na seník, což zanedlouho nedostačovalo, a proto se k tehdejší původní boudě přistavěla polovina plánované nové stavby, která tvoří dnešní jídelnu, kuchyň, schodiště, část hlavní chodby a pokoje 4, 5, 6, 13, 14. Tento stav zůstal až do roku 1960. Po roce 1948 se bouda stala majetkem obchodního domu Bílá Labuť po které je dodnes pojmenována. V roce 1950 byla prodána nemocnici Na Bulovce a o rok později Projektě Praha. Projekta nechala původní stavení ztrhnout a dostavět nedostavěnou polovinu podle původního projektu(vnější část). V průběhu desetiletí se udělalo několik malých oprav, rekonstrukcí a úprav nezbytných k provozu.

Další rekonstrukce Labuť potkala v roce 1988, kdy byl stržen seník a postaveno nové hospodářské stavení s plynovou kotelnou, dílnou bytem správce a garáží, toto byla na dlouhou dobu poslední akce, kdy se provedly větší opravné a stavební práce. V průběhu devadesátých let objekt několikrát změnil majitele, což vedlo k postupné devastaci objektu. V druhé polovině 90. let tento zdevastovaný objekt koupila naše rodina. Bylo zapotřebí vyměnit topení, vodu, elektrorozvody, odpady, byly zde jen společné sprchy a záchody. Bylo jasné, že tyto práce se rovnají kompletní rekonstrukci. Objekt byl provizorně opraven, aby splňoval hygienické normy a byl schopen jednosezóního provozu. Po zimní sezóně 2000/01 dne 2.4. byly započaty stavební práce.

Všechny pokoje byly vybaveny sociálním zařízením, přistavěl se propojovací krček mezi budovami, proběhla kompletní rekonstrukce kanalizace vodoinstalace elektroinstalace, topení, nosných prvků, střešní krytiny, kotelny, vybavení všech pokojů rozvodem TV SAT. V dalším roce byla provedena rekonstrukce hospodářského stavení včetně kotelny, el. instalací atd. byl zde také osazen agregát, který zajišťuje zásobování objektu el. energii v případě výpadku napájení z rozvodné sítě. V létě roku 2004 byla přistavěna jídelna s kuchyní + byla zrekonstruována část staré jídelny. V dalším roce bylo přistavěno jižní křídlo, které dalo objektu tvar „T“. V nově postavené části se nacházejí 4 útulné pokoje s vlastním sociálním zařízením. Souběžně s přístavbou proběhlo zasíťování všech stávajících pokojů místní sítí s přístupem na internet, kvůli časovému vypětí však zasíťování nebylo dokončeno. Dokončení proběhlo až v jarních měsících roku 2006. Od té doby je pension průběžně udržován.

§ ROLBAR, s. r. o.
IČO: 05037913
Pension Bílá Labuť
Pec pod Sněžkou č. 15, 542 21
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace